Blogs, Articles & Research

The Real Cost of Healthy Eating

 

Comment:

Is it time to look at the big picture of what we are putting on our tables?

This is an article comparing the value on all levels of two meals. Worth a glance. 

At what cost healthy food?

Posted by Deborah Fields

 

Research:

 "Eating healthier may not be as pricey as you think. Everyone knows the joke that it's so expensive to shop at Whole Foods it should be called Whole Paycheck, and as much as I adore my local Whole Foods markets, I can't seem to walk out without dropping at least a hundo.

But in a recent interview, Whole Foods co-founder John Mackey said he believes we're not spending enough on healthy cuisine. He pointed out that 50 years ago we spent about 20 percent of our incomes on food, while today we spend 7 percent, and that we've become accustomed to cheap, low-quality fare.

He made a good point. And while not everyone can afford to shop exclusively at Whole Foods (including me), a recent government analysis challenged the notion that healthier foods actually cost more.

The USDA report found that per portion--an important distinction--healthier foods are no more expensive than their highly processed counterparts. Researchers looked at more than 4,000 foods and found that items such as carrots, beans, lettuce, and bananas are all less expensive per portion than soft drinks, ice cream, candy, and sweets.

In addition, when you look at the true cost of food, which factors in the public health and environmental ramifications, healthier foods are far, far cheaper. But big-picture perspective aside, take a look at this meal comparison:

Cheese Pizza
1/2 medium or 4 slices, delivery on special
Calories: 960
Fat: 40 g
Saturated Fat: 18 g
Carbs: 108 g
Fiber: 4 g
Sodium: 2,120 mg

Pasta Primavera
Homemade from 1/2 cup each fresh tomatoes, onions, mushrooms, and spinach sauted in 1 tablespoon extra virgin olive oil with 1 clove minced garlic and 1 teaspoon dried Italian herb seasoning, tossed with 1/2 cup cooked 100% whole-wheat penne, and topped with 1/4 cup organic part-skim shredded mozzarella cheese
Calories: 360
Fat: 20 g
Saturated Fat: 6 g
Carbs: 25 g
Fiber: 6 g
Sodium: 205 mg
*Plus a whole lot more vitamins, minerals, and antioxidants

While the total cost of groceries for the pasta dish is much greater than the price of a pizza, it's actually less per meal, about $3.50 versus $5.00. So while your grocery bill may go up, preparing healthier meals can actually help your daily food costs go down. And although it may take more time and a commitment to cooking more meals at home, the nutritional differences and impact on your waistline can be pretty darn drastic.

Are you surprised by the per meal cost differences? Just in case you're curious, here are the digits per ingredient:
1/2 cup each fresh tomatoes, onions, mushrooms, and spinach: $2.00 total
1 tablespoon extra virgin olive oil: $0.25
1 clove minced garlic: $0.10
1 teaspoon dried Italian herb seasoning: $0.12
1/2 cup cooked 100% whole-wheat penne: $0.20
1/4 cup organic part-skim shredded mozzarella cheese: $0.83  

What's your take on this topic? Would you be willing to skip a manicure in order to spend more at the supermarket? Do you think of healthier food as an investment? What's your biggest barrier to eating healthier?"

 

Original article can be found here: http://m.shape.com/blogs/weight-loss-coach/do-you-spend-enough-healthy-food

Read some of our latest blogs

How can nutrition contribute to the treatment of clinical depression? 6 April 2017 - With more and more people experiencing mental health problems, such as depression and anxiety, it is...
Intuitive Eating and Eating Disorder Recovery 6 April 2017 - What is intuitive eating? Intuitive eating is a method that helps you improve your relationship with...
How Does Your Gut Affect Your Health? 14 February 2017 - The word bacteria normally has a negative association. Bacteria has become a generalised term we use...
Hormonal Imbalance and Eating Disorders 6 December 2016 - Hormonal Imbalance and Eating Disorders Hormones are chemical substances in our body that regulate several processes,...